DADA

HomeO násRepertoárKontakty

Maty Dio
Novinář, herec, hudební recenzent, básník, restaurátoř nábytku.
Daniel Tůma
Výtvarník, dramatik, textař, básník, herec a učitel.
DADA, Drag Addicts Divadelní Avatgarda, je unikátní česko slovenskou divadelní formací dvou transrodových herců. Oba herci hrají jak mužské, tak i ženské postavy. Hry jsou skicovité, někdy kabaretní s hudebními předěly mezi scénami.

Ve svých vystoupeních se často zabývají noir, alternativním, novobarokním divadlem a dadaistickým pojetím performance. Hrají autorské divadelní hry, experimentální divadlo či parodie s důrazem na bourání společenských předsudků a rozbíjení stereotypů. Hry parodují banalitu, monotonii a každodenní všednost.

Trademarkem a charakteristickým znakem tohoto divadelního souboru je převlékání se charakterů přímo na pódiu před diváky, k čemuž slouží štendr anebo věšák s kostýmy. 
DADA pravidelně spolupracuje s režisérem Jankem Růžičkou.

HISTORIE

Avantgardní divadlo DADA je alternativním souborem dvou herců, který hraje výlučně vlastní, autorské hry.  

DADA vzniklo v roce 2009 původně jako amatérský soubor Drag Addicts (zakladateli byli novinář Daniel Tůma a výtvarník Maty Dio). DADA dodnes uvedlo 8 premiér autorských her. Tažným znakem her je černý humor, ironia, parodie, satirická sebereflexe.

Autorské hry si DADA píše většinou kolektivní tvorbou přímo na tělo, výjimkou byla kultovní divadelní hra Tonyho Stowersa X, uvedena v české premiéře ve Studiu Švandova Divadla v Praze, v roce 2015. Svou surovou otevřeností a preciznou analýzou života v malém městě severní Anglie 90 let, se stala jejich nejreprízovanější inscenací.

Hry jsou dadaisticky laděné s nadhledem, nadsázkou a ironií, kde se herci smějí sami sobě a řeší vážné situace použitím bizarních klimaxů. Proplétají snové s parodickým, poetické s brutálním, něhu se slangem.

První show, předpremiéru hry Eva a Králové hráli DADA v dnes již neexistujícím klubu Bohéme, v Českém Krumlově. V letech 2009 a 2010 odehráli 24 repríz autorské alternativní pantomimické hry Eva a Králové, kde se do hry aktivně zapojovalo publikum. Hra kulminovala porodem hadrové panny Evy, která rodila navenek nesourodé objekty. Ty charakterizovaly dekonstrukci zrodu člověka a nutné rovnováhy mezi mužským a ženským elementem. Tato představení byla hrána na subkulturní klubové scéně a i na filmových festivalech.

DADA, pod názvem Drag Addicts, se stali součástí rozsáhlé knižní publikace Vladimira 518, Kmeny, z roku 2011.

V roce 2011 Daniel Tůma  a Maty Dio napsali druhou divadelní hru Virtuální Terapie. Hra měla premiéru v klubovém prostoru NoD v Praze. Byla uvedena i na festivalu Mezi Ploty v Praze a v divadle A4 v Bratislavě.

V roce 2012 DADA uvedli premiéru další, v pořadí třetí, autorské hry Hotel X v Centru současného umění DOX v Praze. Hotel X je moderní příběh lásky, sexu a vlastní identity. V prosinci 2012 byla hra uvedena pro zaměstnance IBM v Bratislavě. V roce 2013 Drag Addicts Divadelní Avatgarda otevřela hrou Hotel X divadelní festival Drama Queer, rovněž v Bratislavě. V roce 2014 bylo toto představení součástí Fotbalu proti rasismu ve Věžničce u Jihlavy, ve Zlíně, v městském divadle, na Festivalu Skrz Prsty, na Mezipatrech v Brně atd. Hotel X měl 12 repríz.

Čtvrtou autorskou hrou (z roku 2016) této herecké dvojice je Politický Coming Out, čili Miss Předseda, jejíž premiéra se konala ve studiu Švandova divadla v Praze v srpnu 2016.

Další autorskou hrou se stala „nekorektní hra pro dva herce a čtyři charaktery – Karel a Karol“, kterou tentokrát napsal Maty Dio a dedikoval jí svému otci.
Její premiéra se v režii Janka Růžičky uskutečnila v divadelním prostoru Venuše ve Švehlovce 8. srpna 2017.

Šestou autorskou hrou je MANNuscript, jejímž námětem je rodina Mannových a jejich vztahy. Autorem hry MANNuscript je opět Maty Dio. Hra má 8 postav a střídají se tam Thomas Mann, Katia Mann, Heinrich Mann, Klaus Mann, Erika Mann, Golo Mann a dvě alter ega Thomase – Ďábel Mantus a psychoanalytik. Premiéra se uskutečnila 9. srpna 2018 rovněž v pražské Venuši ve Švehlovce.

V roce 2020 DADAisté napsali a zrealizovali pseudo-historickou karbanickou frašku Sňatek bez nevěsty, aneb Jak nenapálit sám sebe.

DADAisté se několik krát objevili v dokumentech České televize a pravidelně navštěvují s nabídkou divadelních her a diskuzí i střední školy.
V roce 2015 DADA získala grant ambasády USA, na realizaci české premiéry divadelní hry Tonyho Stowersa 'X'.
DRAG = dress as a girl